Wednesday , October 23 2019
Home / turkey / Nlüm nedenlerinin yüzde 11'inden solunum hastalıkları sorumlu

Nlüm nedenlerinin yüzde 11'inden solunum hastalıkları sorumluUzmanlar, havanınn kalitesinin artırılmasıyla çoğu solunum hastalıklarınnınn önlenebileceğini belirterek, sağlıksız havanınn ana kaynağğnı tütün dumanı, iç ve d orş ortam hava kirliliğr ton tolar to ve mikrurgl mikr mikn havr havn, havada bulunananlğr mikn, havada bulunanlan

Prof. Dr. Türk Toraks Derneği Başkanı Dr. Hasan Bayram, 25 Eylül Dünya Akciğer Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, the solunum system hastalıklarının tüm dünyada sıklıkla göz ardı edilen ancak önemli oranda sağlık yüküu sılılı sözü

"ALL 11 YEZDE 11'İNDEN SORUMLU LIST OF NEDENLERS"

"Türkiye'de solunum system hastalıklarına bağlı hastane yatışları, bütün hastane yatışlarının yüzde 13'ü, solunum system hastalıklarına bağlı ölümler ise tüm ölüm nedenlerinin yüzde 11. Bayram, for example, is a provider of Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), as well as cancer treatment, asthma and other serious treatment and prevention services.

Bayram, KOAH'n dünyada üçüncü ölüm nedeni olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de yaklaşık 5 million KOAH hastası olup, bunlardan ancak 500 bin kendisinde KOAH olduğunu bilmektedir." dedi.

Veremin is tüm dünyada en ölümcül bulaşıcı hastalık olduğu, each with 1.8 million kişinin verem nedeniyle öldüğü ve yılda 10 million kişinin de vereme yakalandığı bilgisini veren Bayram, akciğer kılırınları Bayram, with 1,6 million dunnyada hastalıktan hayatını kaybettiğine işaret ederek "Akciğer kanseri ülkemizde t yam yaş grupları içerisinde en sık görülen cancer typei olarak erkeklerad sirini kadrina kadrina kadrina kadrina kadırnaya kirin. değerlendirmesinde bulundu.

Zatürrenin ise uzun yıllardır s sık rastlanan hastalıklar başn baş gooda geldiğinin altınnı çizen Bayram, hastalğğğn çocuklarda ve ileri yaşlarda en önemli ölüm nedenleri arasında bulunduğunu söyy.

"7 MILLION WHO MADE CREATION OF BAĞLI OLARAK YAŞAMINI KABBEDİYOR"

Prof. Dr. Bayram, 2018 Küresel Astım Report a total of 334 million astımlı hasta bulunduğuna dikkati armek, "Tedavi olanaklarına rağmen halen astıma bağlı ölümlerin özellikle düşük gelirli herkılıkırıkılıkırıkılıkırılıkırılık" astım hastası olup ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi sıklığı giderek artmaktadır "dedi.

Sağlıksız hava solunmasının dünya genelinde önemli bir sorun olduğuna değinen Bayram, şunları kaydetti: "Yaklaşık 2 milyar insan, dış ve iç ortamda kirli ve zararlı havayı solumakta, 1 milyar insan tütün dumanına maruz kalmaktadır. Dünyada her yıl 7 milyon kişi yaşamını tütün kullanımına bağlı hastalıklar Bu ölümlerin yaklaşık 700 bininin doğrudan tütün ürünü kullanmadığı halde, tütün ürünleri ve safara dumanına pasif maruziyet nedeniyle geliştiği bilinmektedir.

Mevcut veriler tüm dünyada tütün endüstrisinin yeni ürünleri olan elektrik sigar ve ısıtılmış tütün ürünü satışlarının özellikle gençler arasında belirgin ölçüde arttığını göstermektedir. Classic e-cigarette e-cigarettes Classic cigar cigarette butts cigarette lighter. "

"HAVA KİRLİLİĞİ NEDENİYLE ÖLÜMLER TRAFİK KAZASI ÖLÜMLERİNDEN FAZLA"

Türk Toraks Derneği General Secretary Prof. Dr. Berna Dursun da hava kirliliğinin ölümcül bir sorun olduğuna işaret ederek "DSÖ verilerine göre dünyada yılda yaklaşık 8 milyon kişi dış ve iç ortam hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Türkiye'de hava kirliliği nedeniyle ölümler, trafik kazası nedeni ile ölümlerden yaklaşık 2 kat fazladır" diye konuştu.

Kömüre ve fosil yakıtlara dayalı termik santraller ve yeterli önlem almayan endüstriyel tesislerin yanında, her geçen gün yoğunlaşan trafiğe bağlı hava kirliliğinin de artttığını vurgulayan Dursun, sözlerine şöyle devam etti: "Kirli havayı temizlemede son derece önemli olan ormanlarımız ve yeşil bitki örtümüz endüstriyel faaliyetler ve yangınlar nedeniyle tahrip olmaktadır. 100 milyondan fazla kişiyi etkileyen uykuda solunum durması hastalığı (uyku apnesi) giderek daha çok görülmektedir. dünyada erkeklerde yüzde 3-8, kadınlarda yüzde 2-4 oranında görülmektedir. Mesleksel akciğer hastalıkları dünyada 50 milyondan fazla kişiyi etkilemekte ve ne yazık ki çalışanlar ülkemizde de akciğerleri olumsuz etkileyen toz, duman gibi işyeri ortamındaki olumsuz şartlara maruz kalmaya devam etmektedir. iç ve diş ortam hava kirliliği, havada bulunan microplar, zararlı tozlar, duman ve alerjenler oluşturmaktadır. "

"HAMİLELİKTE SİGARA SİMEMEK ÇOCUKLARDDA ASTIM SIKLIĞINI AZALTABİLİR"

Prof. Dr. Dursun, koruyucu tedbirlerle akciğer hastalıklarının önlenebileceğine değinerek, şunları kaydetti: "Örneğin, kişilerin sigaraya başlamamasını sağlamak ve sigara içenlerin bırakmalarını teşvik etmek KOAH'ı önlemede en etkili yöntemdir. Sigarayı bıraktırmak suretiyle astımlılar daha iyi tedavi edilebilir ve solunum fonksiyonlarındaki düşüş azaltılabilir. Hamilelik döneminde sigara There is a growing demand for free passports, as well as limited access to traffic, asylum seekers and free travel.

Acciğer cancer tütün control ile büyük ölçüde önlenir. Radon and asbestos gibi akciğer kanserinin çevresel nedenleri izlenebilir ve azaltılabilir. These are the only solutions that provide the most effective control and control over the operating environment. Aşılama çok önemli olup, pek çok çocukluk çağındaki solunum hastalıklarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu nedenle çocukluk dönemindeki aşılar mutlaka yapılmalıdır. Erken teşhis ve tedavi verem hastalığı için critik öneme sahiptir, hastalık erken tanınnır ve uygun veildk tedlird tedn teil ed edilirse çoğu verem hastası completely iyileşir. "


Source link