Tuesday , October 15 2019
Home / chile / An arena of sports journalists reveals the best year of 2018 "Diario y Radio U Chile

An arena of sports journalists reveals the best year of 2018 "Diario y Radio U Chile




The entity grouped by journalists covering various sports disciplines has chosen the best of the year and in December will be announced the name of the best or the best of the best 2018.

Thursday, November 22, 2018 9:15 am

Premiacion-CPD-02

The journalist's circle on Wednesday revealed the names of the winners of each discipline in the traditional prize of the best athletes from Chile, which will be culminating on December 17, when the name of the best athlete McDonalds and the Best Paralympic athlete from 2018.

The names of Joaquin Niemann in golf, Nicholas Jerry in tennis and Arley Mendes, stand out among more than fifty athletes selected by members of the CPR as top representatives of each discipline. Thomas Gonzalez and Kristel Kebrich, however, led their sports.

Among the elected, Esteban Paredes won the professional football award at the local level and Marcelo Diaz internationally. Women's soccer again surrendered to Christian Endler.

This award was made by sports journalists continually 67 years ago and is an important distinction for athletes, given by those who follow their career on a daily basis. The selected ones will be awarded at the traditional ceremony at the end of the year, on Monday, December 17, at the Municipal Theater of Las Condes, located in Avenida Apocindo 3384 (Metro El Golf).

The full list of winners is the one that follows.

BEST SPORTS 2018
1. CHESS | CRISTÓBAL HENRÍQUEZ
2. ATHLETICS MARTINA VEIL
3. AUTOMOBILISM PEDRO HELLER
4. BADMINTON | IVAN LOON
5. HANDBALL | RODRIGO SALINAS
6. Women's Basket | CATALINA ABUYERES
7. BASKER MASKULIN | SEBASTIÁN HERRERA
8. BOCHAS | MARIA JOSÉ CARO
9. BOWLING | PATRICIO BÓRQUEZ
10. BOXEO AMATEUR | ANDREWS SALGADO
11. PROFESSIONAL BOXING MIGUEL GONZÁLEZ
12. CANOTATION | MARIA JOSÉ MAILLIARD
13. FOLLOWING AND FISHING BRYAN RODRÍGUEZ
14. CYCLING | PAOLA MUÑOZ
15. ROCK CYCLE | ANTONIO CABRERA
16. SUBMARINE SPORTS | RODRIGO PICHÚN
17. CANCELLATION | INOSTRASE ARANZA
18. FREE IGNACIO MONTECINOS
19. NAUTICAL SKIING Felipe Miranda
20. FAVABOL ANDRÉS GRUSS
21. FOOTBALL AMATEUR | ROBERTO RIVEROS
22. FEMALE FOOTBALL CHRISTIAN EDLER
23. INTERNATIONAL FOOTBALL MARCELO DÍAZ
24. PROFESSIONAL FOOTBALL ESTEBAN PAREDES
25. GYMNASTICS | TOMÁS GONZÁLEZ
26. GOLF | JOAQUÍN NIEMANN
27. HIPICA | EMETRIO GUZMAN (POSTHUMOUS)
28. HOCKEY LAWN | CAMILA CARAM
29. HOCKEY SKATEBOARD | MAKARENA RAMOS
30. JUDO | TOMÁS BRICEÑO
31. KARATE | CAMILO VELOZO
32. BORY | YASMANI ACOSTA
33. MOTORCYCLING | RUY BARBOSA
34. THE NAVIGATION OF THE WORLD Mary JESUS ​​AND CLEMENT SEGEL
35. Swimmer | CRYSTEL KEBICH
36. CARRERA SKATE | JAVIERA VARGAS
37. BASKET BALL NATALIA BOZZO
38. PERFORMANCE PENTATON | ESTEBAN BUSTOS
39. EXERCISE ARLEY MÉNDEZ
40. POLO | JAIME GARCIA HUIDOBRO AND FELIPE VERCELLINO
41. Rodeo | CISTOBAL CORTINA AND GUSTAVO VALDEBENITO
42. REMO | MELITA AND ANTONIA ABRAHAM
43. RUGBY | Felipe Branger
44. SKI | DOMINIQUE OHACO
45. SOFTWARE | CONSTANZA AGUILERA
46. ​​SQUASH | ANA MARIA PINTO
47. SURF | Lorena Fica
48. FRY WITH ARC | RICARDO SOTO
49. TRIATLON | BÁRBARA RIVEROS
50. TAEKWONDO | IGNACIO MORALES
51. LARGE TENNIS | NICOLÁS JARRY
52. WOMEN TENNIS | ALEXA GUARACHI
53. TENNIS TABLE Paulina VEGA
54. DEATH OF FLIGHT | FRANCISCA CROVETTO
55. WHITE COLOR | FREEZE
56. SIMON VELLEIBLE | WAR

Special Awards 2018

Best Foreign Sports:
EDUARD WHITE (FOOTBALL – SPORT OF ANTIFAGAST)

Best coach:
WELCOME BEFORE (REMO)

SPORT SECURITY:
ROY BARBOSA (MOTORCYCLING)
SELECTION UNDER 15 WOMEN'S BASKETBALL

FOR MERITH
CHRISTIAN GARIN
NICOLÁS JARRY
ELIANA BUSH


Source link